Program - Pondělí 23. dubna 2007

Knihovna Václava Štecha ve Slaném 9.00—16.00

Jak znáš Rakousko? Země v pexesu

Zeměpisná a literární soutěž pro děti z MŠ.

Od pondělí 23. dubna do pátku 27. dubna můžete zhlédnout v dětském oddělení Knihovny Václava Štecha ve Slaném výstavu dětských knih rakouských autorů v německém jazyce.

na začátek stránky

Galerie Vlastivědného muzea ve Slaném 15.00

Gerhard Trumler — Vstříc půlnoci
Život a dílo Alexandera Zemlinského

Zahájení výstav v Galerii Vlastivědného muzea ve Slaném.

Gerhard Trumler — Vstříc půlnoci. Výstava fotografií předního rakouského fotografa vytvořená ke 200. výročí narození Adalberta Stiftera (*23. 10. 1805) a věnovaná Stifterově milované šumavské vlasti.

Gerhard Trumler – Vstříc půlnoci

GERHARD TRUMLER (*1937) patří k nejvýznamnějším a vynikajícím rakouským fotografům. Kromě publikování v nejdůležitějších časopisech a magazínech střední Evropy a ve světě vydal od roku 1978 na 150 vlastních knih a více než 100 portfolií s kulturní a společensky kritickou tématikou. Je členem Vídeňského domu umělců a jeho fotografickému dílu se dostalo uznání především na výstavách v zahraničních galeriích a muzeích umění, obdržel četná vyznamenání. K jeho nejznámějším publikacím patří pětisvazková antologie o Rakousku BAREVNÉ KAMENY (1994—2004) s texty jím obdivovaného básníka Adalberta Stiftera, stejně jako kniha NEJKRÁSNĚJŠÍ ZÁMKY A SÍDLA VE VÝCHODNÍ EVROPĚ, vydaná v New Yorku a přeložená do světových jazyků. Fotografie Šumavy publikoval Gerhard Trumler poprvé v roce 1981. Když se právě nenachází na jedné ze svých početných cest, žije prof. Gerhard Trumler ve Vídni a v Rosenhofu, své vysněné krajině v dolnorakouském Waldviertlu na severu Rakouska, poblíž Šumavy.

Život a dílo Alexandera Zemlinského. Výstava představuje skladatelskou činnost A. Zemlinského a dokumentuje a hodnotí jeho životní pouť, která ho zavedla v letech 1911—1927 do Prahy, kde působil v dnešní Státní opeře Praha jako hudební ředitel.

Výstavy potrvají do úterý 1. května.

na začátek stránky

Kaple Zasnoubení P. Marie v bývalé Piaristické koleji ve Slaném 19.30

Zahajovací koncert Dnů rakouské kultury ve Slaném

Koncert v kapli Zasnoubení P. Marie v bývalé Piaristické koleji ve Slaném.

BONA FIDE KVARTET
Markéta Mátlová (soprán) a prof. Jaroslav Šaroun (klavír)

Program

  • Joseph Haydn: Smyčcový kvartet C dur Hob III/77 op. 76, č. 3 Císařský
    • Allegro
    • Poco adagio cantabile
    • Menuetto, Allegro
    • Finale
  • Arnold Schönberg: Scherzo pro smyčcový kvartet F dur
  • Franz Schubert
    • An die Musik
    • Der Tod und das Mädchen
    • Erlkönig
    • Du bist mein Ruh
    • Gretchen am Spinnrade
    • Ave Maria
  • Alexander Zemlinský: Smyčcový kvartet č. 1 op. 4
    • Allegro con fuoco
    • Allegretto
    • Breit und kräftig
    • Vivace con fuoco
BONA FIDE KVARTET
  • Jakub Janský — 1. housle
  • Eva Galašová — 2. housle
  • Hana Heřmánková — viola
  • Petr Janek — violoncello

Kvarteto BONA FIDE vzniklo v roce 1996. Z bohaté literatury napsané pro toto obsazení je v repertoáru kvarteta celá řada autorů všech hudebních slohů. Velké oblibě se těší především dílo argentinského skladatele Astora Piazzolly, na něž se soubor specializuje. Samostatnou kapitolou jsou pak kompozice současných autorů, včetně premiérových provedení skladeb psaných přímo pro Bona fide kvartet. Kvarteto několikrát ročně vystupuje se zcela novým programem, koncertuje na domácích i zahraničních podiích, vystupuje pravidelně na festivalech soudobé hudby a má za sebou mnoho úspěšných nahrávek pro Český rozhlas.

MARKÉTA MÁTLOVÁ se narodila 9. 3. 1985 v Praze. Od dětství navštěvovala Kühnův dětský sbor a věnovala se studiu klavíru, ve kterém pokračovala na Gymnasiu Jana Nerudy, kde se poté zaměřila na obor zpěv u prof. M. Hajóssyové a v roce 2004 studium úspěšně ukončila. Nyní je studentkou Hudební fakulty Akademie múzických umění v Praze opět u prof. M. Hajóssyové. I přes svůj mladý věk je Markéta Mátlová úspěšnou zpěvačkou nejen v ČR. Pravidelně vystupuje na mezinárodních koncertních i operních scénách u nás i v zahraničí. Spolupracuje s takovými tělesy, jako jsou Aqen Ensemble Wien, Janáčkova komorní filharmonie, Vivaldi Orchestra Praga, Beethoven Trio a dalšími. V roce 2006 se stala laureátkou soutěží Emmy Destinn Competition, Ad honorem Mozart, Duškova soutěž, aj. V roce 2007 se umístila na prvním místě soutěže YAMAHA Vocal Scholarship Nyní vystupuje jako host v divadle J. K. Tyla v Plzni, kde ztvárňuje v opeře Rusalka Ant. Dvořáka roli Kuchtíka, se kterou se také letos představí na Wexford Opera Festival (Irsko).

Markéta Mátlová

JAROSLAV ŠAROUN je profesorem sólové korepetice na Hudební fakultě Akademie múzických umění v Praze a pianistou České filharmonie. Vystudoval skladbu. Působil na Státní konzervatoři, v Národním divadle, v orchestrech a spolupracoval též se sbory, komorními ansámbly, s českými i zahraničními sólisty, zejména však s pěvci.

Prof. Jaroslav Šaroun

na začátek stránky

vytisknout stránku

Vstup na akce v rámci Dnů rakouské kultury ve Slaném je volný, pokud není uvedeno jinak.

Vstupenky na placené pořady můžete zakoupit v předprodejní pokladně Městského kina ve Slaném od 20. března 2007 vždy od pondělí do pátku 15—20 hodin, v sobotu a v neděli 16—20 hodin. Telefon 312 522 608.

Informační brožuru s programem Dnů rakouské kultury ve Slaném si můžete stáhnout ve formátu PDF Dny rakouské kultury ve Slaném PDF ikona (566 kB).

Plakát Dnů rakouské kultury ve Slaném ve velikost A3 si můžete stáhnout ve formátu PDF Plakát A3 PDF ikona (120 kB).

Malý receptář rakouské kuchyně si můžete stáhnout ve formátu PDF
Receptář PDF ikona (200 kB).

 

Copyright © Město Slaný 2007
Editor © Ivo Horňák 2007, e-mail: rakousko@slansko.cz, hornak@meuslany.cz
Webdesign © Sunny CZ – webdesign a CMS, SunnySites CMS 2007